40.6k views
4 votes
A one-half gallon carton of orange juice costs $1.89. A one-gallon carton of orange juice costs $2.99. How much money would you save if you bought a one-gallon carton instead of 2 one-half gallon cartons?

1 Answer

2 votes

Answer:

.79

Explanation:

You multiply 1.89×2 to get 3.18. Then you subtract 3.78 by 2.99 and get .79

User Buzzy
by
5.7k points