74.8k views
5 votes
Diego bought 12 mini muffins for $4.20.
How many mini muffins could Diego buy with $3.00?

User Rom
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

First divide 12 into 4.20 = 35

They are .35 cents a piece. Dive .35 by 3.00 dollars. You get approx 8.5 muffins.

User Zion
by
5.3k points