176k views
3 votes
(1 point) The length of an insect (L, in mm) is a function of the temperature during development (T , measured in ∘C according to L(T)=8+T10 ) . The volume of the insect (V , in cubic mm) is a function of the length according to V(L)=7L3 . The mass (M in milligrams) depends on volume according to M(V)=1.1V . Find mass as a function of temperature. M(T)= How much would an insect weigh that developed at 22∘C?

User Kakarukeys
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:


M(T)=1.1(7(8+T^(10))^(3)) and
M(T)=1.1(7(8+22^(10))^(3))=1.44\time10^(41)

Explanation:

We have the next set of functions:


L(T)=8+T^(10)


V(L)=7L^(3)


M(V)=1.1V

We want to know M(T) then:


M(V)=1.1V but we know that
V(L)=7L^(3):


M(L)=1.1(7L^(3)) and we know that
L(T)=8+T^(10)


M(T)=1.1(7(8+T^(10))^(3))

Finally using the value of 22º we have


M(T)=1.1(7(8+22^(10))^(3))=1.44\time10^(41)

User Idontknowhow
by
6.5k points