Answer:
(a) 27.1 m/s
(b) 3.9 second
Step-by-step explanation:
Let the speed is u.
Maximum horizontal range, R = 75 m
The range is maximum when the angle of projection is 45°.
(a) Use the formula for the maximum horizontal range


u = 27.1 m/s
(b) Let the time of flight is T.
Use the formula for the time of flight


T = 3.9 second