92.5k views
3 votes
A uniform plank of length 4.4m and weight 228N

restshorizontally on two supports, with 1.1m of the plank hanging
overthe right support. To what distance x can a person who
weighs449N walk on the overhanging part of the plank before it
begins totip.

User POSH Guy
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:0.558 m

Step-by-step explanation:

Given

weight of Plank=228 N

weight of man=449 N

Length of plank=4.4 m

let
R_a and
R_b be the reactions at A & B

and Reaction at A becomes zero when plank is about to rotate at B

Taking moment about B at that instant so that plank is just about to rotate.


228* 1.1=449* x

Where x is the maximum distance that man can walk

x=0.558 m

A uniform plank of length 4.4m and weight 228N restshorizontally on two supports, with-example-1
User Jdennison
by
6.9k points