50.9k views
3 votes
What is the volume of the tank in #1 in ft) if the diameter is measured carefully to be 15.00 ft and the height 62.00 ft?

User Amos Egel
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The volume of this tank is
V = 10956.30 ft^(3), using
\pi = 3.14

Explanation:

A tank has the format of a cylinder.

The volume of the cylinder is given by:


V = \pi r^(2)h

In which r is the radius and h is the heigth.

The problem states that the diameter is measured carefully to be 15.00 ft. The radius is half the diameter. So, for this tank


r = (15)/(2) = 7.50 ft

The height of the tank is 62 ft, so
h = 62.

The volume of this tank is:


V = \pi r^(2)h


V = pi*(7.5)^2*62


V = 10956.30 ft^(3)

The volume of this tank is
V = 10956.30 ft^(3), using
\pi = 3.14

User Chefgon
by
6.2k points