210k views
2 votes
A 12-oz can of soda pop costs eighty-nine cents. A 2.00 L bottle of the same variety of soda pop costs $2.29. How many times more expensive it is to buy the 12-oz can of pop compared to buying it in a 2.00 L bottle? (1.00 L = 1.057 quart and 1 quart contains 32 oz)

User Yawar
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer: It's 2.2 times more expensive to buy the 12-oz can of pop compared to buying it in a 2.00 L bottle

Explanation:

You know that:


1.00\ L = 1.057\ quarts


1.00\ quart=32\ oz

Then, you can make the conversion from liters to quarts:


(2.00\ L)((1.057\ quarts)/(1.00\ L))=2.114\ quarts

Now, you need to make the conversion from quarts to ounces:


(2.114\ quarts)((32\ 0z)/(1.00\ quart))=67.648\ oz

You know that a 12-oz can of soda pop costs 89 cents (which is $0.89). Then, the cost per ounce is:


(\$0.89)/(12)=\$0.074

And a 2.00 L bottle (67.648 oz) of the same variety of soda pop costs $2.29. The cost per ounce is:


(\$2.29)/(67.648)=\$0.033

Finally, you must divide $0.074 by $$0.033:


\frac{\$0.074}\$0.033}=2.2

Therefore, It's 2.2 times more expensive to buy the 12-oz can of pop compared to buying it in a 2.00 L bottle.

User Rainhut
by
7.8k points