Answer:
Purchase price variance=(19,72-19)*596=$429,12
Step-by-step explanation:
The direct material variance is the difference between the standard cost of materials resulting from production activities and the actual costs incurred. The direct material variance is comprised of two other variances, which are:
- Purchase price variance
- Material yield variance
Purchase price variance: This is the difference between the standard and actual cost per unit of the direct materials purchased, multiplied by the standard number of units expected to be used in the production process. This variance is the responsibility of the purchasing department.
Purchase price variance=(actual price - standard price)*standard units
In this exercise:
Standard price= $19 meter
Standard units=5300/8,9=596 units
Actual price=104520/5300= $19,72
Purchase price variance=(19,72-19)*596=$429,12