113k views
5 votes
Nine weeks from now Susan hopes to buy a bicycle that costs $180. How much money must she save per week?

2 Answers

6 votes
$20. you take the end amount ($180) and divided it by 9
User Goodsquirrel
by
5.6k points
0 votes

Answer: $20

Step-by-step explanation: This is because you have to find the unit rate, or how much in one.

To get this, divide 180 by 9, which makes $20.

User Brent Keller
by
5.0k points