173k views
4 votes
The table below contains information on three techniques for producing $17.50 worth of bar soap. Assume that we said “$17.50 worth of bar soap” because soap costs $3.50 per bar and all three techniques produce 5 bars of soap ($17.50 = $3.50 per bar x 5 bars). So you know each technique produces 5 bars of soap.

a. What technique will you want to use if the price of a bar of soap falls to 3.25?

what if the price of a bar of soap rises to $4.75?

what if the price of a bar of soap rises to $5.75?

b. how many bars of soap will you want to produce is the price of a bar of soap falls to $2.45?

The table below contains information on three techniques for producing $17.50 worth-example-1
User Axlan
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

a. Any of the techniques can be used but technique 2 has lowest production cost , then it is the one that should be used

Technique 2 should still be used, the lowest production cost give the largest profit

Technique 2 should still be used, as we said before the lowest production cost give the largest profit

b. There is no way for sales to meet or beat production costs. Changes would have to be made to production

Explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- There are three techniques in the table

# 1st technique cost $15 for 7 units

# 2nd technique cost $13 for 7 units

# 3rd technique cost $15 for 8 units

- Assume that we said “$17.50 worth of bar soap” because soap

costs $3.50 per bar ($17.50 = $3.50 per bar x 5 bars)

- All three techniques produce 5 bars of soap

a.

∵ The price of a bar is $3.25

∵ There are 5 bars

∴ The price of them = 5 × 3.25 = $16.25

- Look to the table and compare this price by the 3 techniques

∵ The price is greater than the three techniques

Any of the techniques can be used but technique 2 has lowest

production cost , then it is the one that should be used

∵ The price of a bar is $4.75

∵ There are 5 bars

∴ The price of them = 5 × 4.75 = $23.75

- Look to the table and compare this price by the 3 techniques

∵ The price is greater than the three techniques

Technique 2 should still be used, the lowest production cost give

the largest profit

∵ The price of a bar is $5.75

∵ There are 5 bars

∴ The price of them = 5 × 5.75 = $28.75

- Look to the table and compare this price by the 3 techniques

∵ The price is greater than the three techniques

Technique 2 should still be used, as we said before the lowest

production cost give the largest profit

b.

∵ The price of a bar of soap falls to $2.45

∵ The lowest cost production is $13 to make 5 bars

- We should to earn more than $13

∵ 5 × 2.45 = $12.25 ⇒ cost $13

∵ 10 × 2.45 = $25.5 ⇒ cost $26

∵ 15 × 2.45 = 36.75 ⇒ cost $39

There is no way for sales to meet or beat production costs.

Changes would have to be made to production

User Ezanker
by
4.9k points