7.1k views
3 votes
Write the rate and the unit rate: 5 oranges for $1.00

User Maksuda
by
5.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

5 oranges per dollar is the rate

The unit rate is 20 cents per orange or $0.20 per orange.

Explanation:

Write the rate and the unit rate: 5 oranges for $1.00

5 oranges per dollar is the rate

To find the unit rate, we must make it so that we are finding the price for one orange.

To do this, we must divide 5 by 5 and $1.00 by 5.

5/5 = 1

1.00/5 = .20

The unit rate is 20 cents per orange or $0.20 per orange.

User Pramod More
by
5.3k points
3 votes

An apple brother haha
User Celise
by
6.2k points