233k views
5 votes
You dissolve a 1.28-g sample of nacl in a total volume of 125.0 ml of solution. your lab partner has 1.50 m aqueous nacl and wants to make a solution with the same concentration and volume as yours. how much of the solution does your lab partner need to use?

1 Answer

2 votes

Answer:

The 14.59 mL of solution is needed by our lab partner.

Step-by-step explanation:

Mass of the NaCl = 1.28 g

Moles of NaCL =
n=(1.28 g)/(58.5 g/mol)=0.02190 mol


Molarity=(n)/(V(L))

V = Volume of the solution in Liters.


V_1= 125.0 mL = 0.1250 L

Molarity of our solution =
M_1


M_1=(0.02190 mol)/(0.1250 L)=0.1750 M

Molarity of the lab partner's solution =
M_2=1.50 M

Volume of the lab partner's solution =
V_2 = ?


M_1V_1=M_2V_2


V_2=(0.1750 M* 0.1250 L)/(1.50 M)


V_2=0.01459 L=14.59 mL

The 14.59 mL of solution is needed by our lab partner.

User Houssem Hichri
by
7.6k points