17.2k views
4 votes
Find each unit rate:

420 milew in 7 hours

40 meters in 16 seconds

360 customers in 30 days

$7.96 for 5 pounds​

User Richard L
by
4.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit rate is 60 miles per hour

The unit rate is 2.5 meters per second

The unit rate is 12 customers per day

The unit rate is 1.592 dollars per pound

Explanation:

* Lets explain how to find the rate

- A rate is the ratio between two related quantities in different units

- To find the unit rate, divide the numerator of the given rate by the

denominator of the given rate

* Lets solve the problem

# 420 miles in 7 hours

∵ The distance is 420 miles in time 7 hours

- The unit rate is how many miles in 1 hour

∴ The unit rate = 420 ÷ 7 = 60 miles per hour

The unit rate is 60 miles per hour

# 40 meters in 16 seconds

∵ The distance is 40 meters in time 16 seconds

- The unit rate is how many meters in 1 second

∴ The unit rate = 40 ÷ 16 = 2.5 meters per second

The unit rate is 2.5 meters per second

# 360 customers in 30 days

∵ There are 360 customers in 30 days

- The unit rate is how many customers in 1 day

∴ The unit rate = 360 ÷ 30 = 12 customers per day

The unit rate is 12 customers per day

# $7.96 for 5 pounds

∵ The cost is $7.96 for 5 pounds

- The unit rate is the cost of per pound

∴ The unit rate = 7.96 ÷ 5 = 1.592 dollars per pound

The unit rate is 1.592 dollars per pound

User Ajeet Ganga
by
4.4k points