115k views
5 votes
Each person attending a fund-raising party for a certain club was charged the same admission fee. How many people attended the party?

(1) If the admission fee had been $0.75 less and 100 more people had attended, the club would have received the same amount in admission fees.
(2) If the admission fee had been $1.50 more and 100 fewer people had attended, the club would have received the same amount in admission fees.

1 Answer

4 votes

Answer:

Let a = admission fee

Let n = number of people who attended the party

(1) If the admission fee had been $0.75 less and 100 more people attended, the club would have received the same amount in admission fees.


an=(a -0.75)(n+100)


an =an-0.75n+100a-75


0.75n-100a =-75 ...(1)

(2) If the admission fee had been $1.50 more and 100 fewer people had attended, the club would have received the same amount in admission fees.


an=(a+1.50)(n-100)


an= an+1.5n-100a-150


1.5n-100a= 150 ......(2)

Subtracting (1) from (2) we get


0.75n=225

n = 300

And substituting n = 300 to get value of a;


1.5(300)-100a= 150


450-100a=150
-100a=-450+150


100a=300

a = 3

Hence, $3 was admission fee and 300 people attended the party.

User Mloning
by
6.6k points