Answer:
1311900 m far away from the earth
Step-by-step explanation:
Given data
astronauts = 1.5 m
sound waves to travel = 343 m/s
to find out
How far away from the earth
solution
we know 2 astronauts are at distance 1.5 m from each other
and sound travel 343 m/s
so time period = distance / sound speed
time period = 1.5 / 343 = 4.373 ×
sec
and time for sound reach at earth
speed of sound = 3 ×
m/s
so
time = distnace / 3 ×

4.373 ×
= distnace / 3 ×

distance = 4.373 ×
× 3 ×

distance = 1311900 m
so 1311900 m far away from the earth