224k views
1 vote
At one point in space the Electric potential is measured to be 119 V at a distance of 1 meters away it is measured to be 43 V. Find the magnitude electric field.

1 Answer

3 votes

Answer:

76 V/m

Step-by-step explanation:


V_(i) = Electric potential at initial location = 119 V


V_(f) = Electric potential at final location = 43 V


d = distance between initial and final location = 1 m


E = magnitude of electric field

Magnitude of electric field is given as


E = (- (V_(f) - V_(i)))/(d)


E = (- (43 - 119))/(1)


E = 76 V/m

User Fuad All
by
7.8k points