224k views
0 votes
Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth. $0.80 $1.25 $4.80 $7.80

User Tmtxt
by
5.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The cost of 6 pounds of apples would be $ 7.50

Explanation:

4 pounds of Apple cost = $ 5

8 pounds of Apple cost = $ 10

Cost of apples(y) varies directly with the number of pounds of apples(x), so we can express this as:


y \propto x

Introducing the constant of proportionality, we get:


y=kx

Using, y = 5 and x =4, we get:


5=4k\\\\ k = 1.25

Thus, the relation between y and x will be:

y = 1.25x

So, for 6 pounds of apples, we have x = 6. Using this value in above equation, we get:

y = 1.25 x 6

y = $ 7.50

Thus, the cost of 6 pounds of apples would be $ 7.50

User Aexyn
by
5.4k points