175k views
1 vote
A platinum sphere with radius 0.0199 m is totally immersed in mercury. Find the weight of the sphere, the buoyant force acting on the sphere, and the sphere's apparent weight. The densities of platinum and mercury are 2.14×104 kg/m3 and 1.36×104 kg/m3, respectively.

1 Answer

5 votes

Answer:

Weight = 6.919 n

Buoyant force = 4.397 N

Apparent weight = 2.522 N

Step-by-step explanation:

radius, r = 0.0199 m

density of platinum = 2.14 x 1064 kg/m^3

density of mercury = 1.36 x 1064 kg/m^3

Weight of sphere= volume of sphere x density of platinum x g

= 4/3 x 3.14 x (0.0199)^3 x 2.14 x 10^4 x 9.8 = 6.919 N

Buoyant force acting on sphere = Volume of sphere x density of mercury x g

= 4/3 x 3.14 x (0.0199)^3 x 1.36 x 10^4 x 9.8 = 4.397 N

Apparent weight = True weight - Buoyant force = 6.919 - 4.397 = 2.522 N

User MigDus
by
6.8k points