167k views
5 votes
One grocery store sells 8 pounds of bananas for $3.12. Another grocery store sells 9 pounds of bananas for $3.06.

Based on these rates, which statement is true?

The rate for the first store is $0.05/pound less than the second store.

The rate for the first store is $0.03/pound more than the second store.

The rate for the first store is $0.05/pound more than the second store.

The rate is the same for both stores.

User Adrianmoya
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

the 3rd one

Explanation:

$3.12÷8=$0.39

$3.06÷9=$0.34

$0.39 is 0.05 more than $0.34

User Abendt
by
5.3k points
3 votes

Answer: Third option is correct.

Explanation:

Since we have given that

Number of pounds = 8

Cost of bananas = $3.12

Unit rate would be
(3.12)/(8)=\$0.39

Number of pounds = 9

Cost of bananas = $3.06

Unit rate would be
(3.06)/(9)=\$0.34

Difference between two unit rates would be


\$0.39-\$0.34\\\\=\$0.05

so, the rate for the first store is $0.05 per pound more than the second store.

Hence, Third option is correct.

User JoelPM
by
6.0k points