2.2k views
2 votes
Give the number of atoms of the specified element in a formula unit of each of the following compounds, and calculate the molecular (formula) mass: (a) Hydrogen in ammonium benzoate, C6H5COON H4 (b) Nitrogen in hydrazinium sulfate, N2H6804 (c) Oxygen in the mineral leadhillite, Pb4SO4iCO3)2(OH)2

User Prasanth
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) C6H5COONH4 = 139.134 f.g.u

b) N2H68O4 = 160.518 f.g.u

c) Pb4SO4(CO3)2(OH)2 = 1078.777 f.g.u

Step-by-step explanation:

the formula of a compound gives the relative number of atoms of each element present, represents what is called a formula unit ; to calculate the formula weight (or molecular weight) of a compound. This is done considering the number of atoms of the formula unit of the compound and the atomic weights of the elements.

a) C6H5COONH4:

⇒ C : (6 * ( 12.0107 )) + ( 1 * ( 12.0107 )) = 84.0749 f.g C

⇒ H : (5 * 1,008 ) + ( 4 * 1.008 ) = 9.072 f.g H

⇒ N : 1 * 14.007 = 14.007 f.g N

⇒ O : 2 * 15.99 = 31.98 f.g O

f.w C6H5COONH4 = 84.0749 + 9.072 + 14.007 + 31.98 = 139.134 f,g

b) N2H68O4:

⇒ N : 2 * 14.007 = 28.014 f.g N

⇒ H : 68 * 1.008 = 68.544 f.g H

⇒ O : 4 * 15.99 = 63.96 f.g O

f.w N2H68O4 = 28.014 + 68.544 + 63.96 = 160.518 f.g

c) Pb4SO4(CO3)2(OH)2:

⇒ Pb : 4 * 207.2 = 828.8 f.g Pb

⇒ S : 1 * 32.06 = 32.06 f.g S

⇒ O : ( 4 * 15.99 ) + ( 6 * 15.99 ) + ( 2 * 15.99 ) = 191.88 f.g O

⇒ C : 2 * 12.0107 = 24.0214 f.g C

⇒ H : 2 * 1.008 = 2.016 f.g H

f.w Pb4SO4(CO3)2(OH)2 = 828.8 + 32.06 + 191.88 + 24.0214 + 2.016 = 1078.777 f.g

User Julien Blanchard
by
7.0k points