Answer: Option 'B' is correct.
Explanation:
Number of pounds of candy = 30
Cost per pound = $1.10
Total amount would be
![30* 1.10\\\\=33](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/sna43ims6gj0qyt6vrduy4qbdm58gs6m0q.png)
Let the number of pound that sold at $1.50 per pound be 'x'.
Let the number of pound that sold at 90 cents per pound be '30-x.
According to question, we get that
![1.5x+0.90(30-x)=33\\\\1.5x+27-0.90x=33\\\\1.5x-0.9x=33-27\\\\0.6x=6\\\\x=(6)/(0.6)=10](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/kv1sgx3of4dd07hmnt2iwt8c0t17yqedoc.png)
Hence, there are 10 pounds of chocolates worth $1.50 per pound.
Therefore, Option 'B' is correct.