155k views
2 votes
A girl during a hike has a bottle of mineral water in her haversack. The bottle has 2 litres of water in it (2ltr. weigh 2kg). The water gets heated by the sun by 5 °C. How much heat has the water absorbed from the sun?

User Miikes
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Q = 41800[J]

Step-by-step explanation:

These types of problems can be solved using the following heat transfer equation for quarps that increase or decrease their temperature as a function of mass.


Q=m*C_(p)*DT

where:

Q = Heat absorbed [J]

m = mass = 2 [kg]

DT = temperature change = 5 [°C]

Cp = specific heat of the water = 4180 [J/kg*°C]


Q=2*4180*5\\Q=41800[J]

Units of energy (Joules) [J]

User Mishal Awan
by
7.4k points