68.1k views
3 votes
The following information was available for Hover Company at Dec 31, 2011; beginning inventory $110k; ending inventory $70k; cost of goods sold $660k; and sales $900k. Hoover's days in inventory in 2011 was

1 Answer

4 votes

Answer: Hoover's days in inventory in 2011 was 50 days.

Step-by-step explanation:

Given that,

Beginning inventory = $110000

Ending inventory = $70000

Cost of goods sold = $660000

Sales = $900000

Average Inventory =
(Beginning\ Inventory + Ending\ Inventory)/(2)

=
(110000+70000)/(2)

= 90000

Inventory Turnover =
(cost\ of\ goods\ sold)/(Average\ Inventory)

=
(660000)/(90000)

= 7.33

Hoover's days in inventory in 2011 =
(Number\ of\ days\ in\ a\ year)/(Inventory\ Turnover)

=
(365)/(7.33)

= 50 Days

User Florian Fasmeyer
by
6.3k points