Answer: The molar mass of unknown solute is 195.44 g/mol.
Step-by-step explanation:
To calculate the concentration of solute, we use the equation for osmotic pressure, which is:

where,
= osmotic pressure of the solution = 0.750 atm
i = Van't hoff factor = 1 (for non-electrolytes)
c = concentration of solute = ?
R = Gas constant =

T = temperature of the solution =
![25^oC=[273+25]=298K](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/6emvaajqo5qvucrhq2qn2dbo2gul9o60b4.png)
Putting values in above equation, we get:

The concentration of solute is 0.0307 mol/L
This means that, 0.0307 moles are present in 1 L of solution.
To calculate the molecular mass of solute, we use the equation:

Moles of solute = 0.0307 mol
Given mass of solute = 6g
Putting values in above equation, we get:

Hence, the molar mass of unknown solute is 195.44 g/mol.