Answer:
250 N
Step-by-step explanation:
m = Mass of cart = 50 kg
F = Pushing Force = 250 N
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
μ = Coefficient of friction

N = Weight of cart = mg
N = 50×9.81
N = 490.5 N

Here it can be seen that the pushing force is less than the static frictional force so the crate will not move
∴ The frictional force on the crate while the person pushes on it is 250 N