93.8k views
0 votes
A girl with a mass of 40 kg is swinging from a rope with a length of 3.3 m. What is the frequency of her swinging?

User Bobbymcr
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Frequency, f = 0.274 Hz

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the girl, m = 40 kg

Length of the rope, L = 3.3 m

We need to find the frequency of her swinging. It is an example of simple harmonic motion whose time period is given by :


T=2\pi\sqrt{(L)/(g)}


T=2\pi\sqrt{(3.3\ m)/(9.8\ m/s^2)}

T = 3.64 seconds

The frequency,
f=(1)/(T)


f=(1)/(3.64\ s)

f = 0.274 Hz

So, the frequency of her swinging is 0.274 Hz. Hence, this is the required solution.

User Rohitverma
by
6.7k points