Answer:
Contribution margin ratio is 45%, in value it is $378,000.00
Step-by-step explanation:
Contribution margin ratio is sales - (direct costs + variable costs )
Here sales = $840,000.00
Direct costs = $420,000.00
Variable costs = $42,000.00
Thus $840,000.00 - ($420,000.00 + $42,000.00) = $378,000.00
As a percentage of sales = $378,000.00 / $840,000.00 = 45%
Fixed cost is of no relevance for computing contribution margin.
Also contribution margin is generally calculated as a percentage of sales value.
Contribution margin = 45% or $378,000.00