Answer:
112.17 m/s
56.427 years
Step-by-step explanation:
h = 3.18 x 10^10 m
R = 6.4 x 10^6 m
r = R + h = 3.18064 x 10^10 m
M = 6 x 10^24 kg
The formula for the orbital velocity is given by


v = 112.17 m/s
Orbital period, T = 2 x 3.14 x 3.18064 x 10^10 / 112.17
T = 0.178 x 10^10 s
T = 56.427 years