26.2k views
1 vote
A 14-ounce can of tomato sauce costs $2.66. What is the unit rate per ounce? A. $0.16. B. $0.17. C. $0.18. D. $0.19.

User Tom Bush
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.19.

Explanation:

Unit rate / ounce = 2.66 / 14

= $0.19.

User Jackwanders
by
5.9k points