Answer:
20.62 N
4.123 m/s^2
Step-by-step explanation:
A = 20 N west
B = 5 N North
m = 5 kg
Both the forces acting at right angle
Use the formula of resultant of two vectors.
Let r be the magnitude of resultant of two vectors.


R = 20.62 N
Let a be the acceleeration.
a = Net force / mass = R / m = 20.62 / 5
a = 4.123 m/s^2