92.8k views
2 votes
Dan is a car dealer. He earns 12% of the luxury vehicles sales. How much commission will he receive if he sells a car for $91,500?

User Jrbalsano
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

=$10980

Explanation:

Commission is paid to sales persons for the compensation of their labor.

commission= Rate × Sales

= 12/100×91500

=$10980

He gets a commission of =$10980

User Iconoclast
by
7.4k points