82.4k views
5 votes
Eileen purchased 3.4 pounds of apples at the total cost of $19.72. If she purchases 6.2 pounds of apples at this store, how much would it cost?

User Matrym
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$35.96

Explanation:

19.72 divided by 3.4 = 5.8

5.8*6.2 =35.96

User Mortware
by
8.0k points