802 views
3 votes
A five pound bag of apples costs $3.45. What is the unit cost of apples

1 Answer

1 vote

Answer: Assuming a unit of apples is one pound, the answer is .69 cents

Explanation:

3.45 / 5 = .69

User Czetsuya
by
4.9k points