128k views
1 vote
Which is the better buy?

A. 3-yard piece of cotton cloth for $4.41

B. 3-foot piece of cotton cloth for $1.05

User TineO
by
5.5k points

2 Answers

4 votes

Explanation:

1 yard = 3 feet

So 3 yards = 9 feet

$4.41 / 9 feet = $0.49 per foot

$1.05 / 3 feet = $0.35 per foot

The second one is cheaper, so that's the better buy.

User Luann
by
5.9k points
4 votes

Answer:

Explanation:

It’s is a because if you divide 4.41 divide by 3 you will get 1.47

User Ostecke
by
6.1k points