109k views
3 votes
The price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.

what are the units in words?

User Jon Hess
by
5.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon." I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

User Charita
by
6.3k points