29.3k views
1 vote
One jar of jelly costs $2.32 for 16 ounces. Another jar costs $2.03 for 13 ounces. Which is the better buy? Why? The jelly that costs $____ for ____ ounces is the better buy. The unit rate for this jar of jelly is $____, or approximately $____ per ounce. The unit rate for the second jar of jelly is $____, or approximately $____ per ounce. Question 4 options: Blank # 1 Blank # 2 Blank # 3 Blank # 4 Blank # 5 Blank # 6

User Dygestor
by
4.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The jar of jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy, because the unit rate is less

Explanation:

step 1

Find the units rate

One jar of jelly costs $2.32 for 16 ounces

so

The unit rate is equal to
(2.32)/(16)= 0.145(\$)/(ounce)

Another jar costs $2.03 for 13 ounces

so

The unit rate is equal to
(2.03)/(13)= 0.156(\$)/(ounce)

step 2

Compare the unit rates


0.145(\$)/(ounce) < 0.156(\$)/(ounce)

therefore

The jar of jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy, because the unit rate is less

The jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy. The unit rate for this jar of jelly is $0.145 or approximately $0.15 per ounce. The unit rate for the second jar of jelly is $0.156 or approximately $0.16 per ounce

User Tarek Abo ELkheir
by
4.7k points