Answer:
The jar of jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy, because the unit rate is less
Explanation:
step 1
Find the units rate
One jar of jelly costs $2.32 for 16 ounces
so
The unit rate is equal to
Another jar costs $2.03 for 13 ounces
so
The unit rate is equal to
step 2
Compare the unit rates
therefore
The jar of jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy, because the unit rate is less
The jelly that costs $2.32 for 16 ounces is the better buy. The unit rate for this jar of jelly is $0.145 or approximately $0.15 per ounce. The unit rate for the second jar of jelly is $0.156 or approximately $0.16 per ounce