82.1k views
4 votes
A wave hits the beach about every 2.0 seconds on a calm day. If it crests are 5.00 meters away from each other, what is the speed of the wave

User Armin Bu
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2.5 m/s

Step-by-step explanation:

The speed of a wave is given by:


v=f\lambda

where

f is the frequency


\lambda is the wavelength

The wave in this problem hits the beach about every 2.0 seconds: this means that its period is 2.0 s. So the frequency is the reciprocal of the period


f=(1)/(2.0 s)=0.5 Hz

The crests are 5.0 m away from each other, so the wavelength is


\lambda=5.0 m

Therefore, the speed of the wave is


v=(0.5 Hz)(5.0 m)=2.5 m/s

User Ketan Bhavsar
by
6.7k points