Answer:the brow
Step-by-step explanation: you can just make the brown rice weigh as much as the white, 32 or 16.(16x2 is 32 and 32/2 is 16). 79 plus 79 is 1.68. Making the 32 oz of brown 1.68. Showing that the brown is cheaper.
Answer:
A 16 oz. package of brown rice for 79 cents is better deal.
Explanation:
79 cents/16 oz≈4.94 cents / oz - 1st package
349 cents/32 oz≈10.91 cents/oz - 2 nd package
For the second package price per oz is more. So 1st package is better deal.
6.5m questions
8.6m answers