73.9k views
0 votes
What is the temperature in C of a sample of 4.75 moles of CO2 gas at a pressure of 0.998 atm that is placed in a container with a volume of .125 L?​

1 Answer

4 votes

Answer:


\boxed{\text{-272.83 }^(\circ)\text{C}}

Step-by-step explanation:

We can use the Ideal Gas Law to calculate the temperature.

pV = nRT


T = (pV)/(nR)

Data:

p = 0.998 atm

V = 0.125 L

n = 4.75 mol

R = 0.082 06 L·atm·K⁻¹mol⁻¹

Calculation:


T = (0.998 * 0.125)/(4.75 * 0.082 06) =\text{0.320 K}

T = (0.320 – 273.15) °C = -272.83 °C

Note: This is an impossible situation. CO₂ solidifies at -78.5 °C.

If CO₂ were an ideal gas, the calculated temperature would be
\boxed{\text{-272.83 }^(\circ)\text{C}}.

User Ololoepepe
by
7.3k points