5.7k views
4 votes
A store pays $74 for a golf club and marks the price up by 10%.What is the amount of the mark-up

2 Answers

4 votes

Answer:

$7.40

Explanation:

10% of $74 is 0.10($74) = $7.40.

User Carson Cole
by
6.9k points
7 votes

Answer:

it would be $66 and 6 cents

Explanation:

$74 ÷ 10% = 7.40 and $74-7.40 = 66.6

User Imin
by
7.3k points