Answer:
2.88 L.
Step-by-step explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: PV = nRT.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant.
T is the temperature of the gas in K.
- If n and T is constant, and have two different values of (P and V):
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = 1.0 atm, V₁ = 7.2 L.
P₂ = 2.5 atm, V₂ = ??? L.
∴ V₂ = P₁V₁/P₂ = (1.0 atm)(7.2 L)/(2.5 atm) = 2.88 L.