164k views
5 votes
Drag each statement to show whether it is true, based on the graph.

Boxes are: true, Not true, Cannot be determined

Drag each statement to show whether it is true, based on the graph. Boxes are: true-example-1
User Nadi
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

1.True

2.Not true

3.Cannot be determined

4.True

Explanation:

From given graph we can see that

Weight takes along x- axis and cost takes along y-axis .

The given point is (0.65,2.2)

It means

Weight =0.65 lbs

Cost=$2.2

By unitary method

Cost of 0.65 pounds of almonds=$2.2

Cost of 1 pound of almonds=
(2.2)/(0.65) =$3.38

1.The price per pound of almonds equals to
(2.2)/(0.65)

This is true.

2.2.2 pounds of almonds cost $0.65.

It is not true because cost of 0.65 pounds of almonds equals to $2.2.

3.Each bag of almonds weighs 2.2 pounds.

From given graph , weight of each bag cannot be determined.

4.0.65 pounds of almonds costs $2.2.

It is true statement because cost of 0.65 pounds of almonds equals to $2.2

User Dario Lacan
by
5.0k points
2 votes

Answer:

The price per one pound of almonds equal $2.20/0.65 lb

0.65 pounds of almonds cost $2.20

Explanation:

Verify each case

case 1) The price per one pound of almonds equal $2.20/0.65 lb

The statement is true

To find the price per one pound calculate the unit rate

so

$2.20/0.65 lb=$3.38 per one pound

case 2) 2.2 pounds of almonds cost $0.65

The statement is not True

The correct is 0.65 pounds of almonds cost $2.2

case 3) Each bag of almonds weighs 2.2 pounds

Cannot be determined

In the problem there is no information about how much each bag of almonds weighs

case 4) 0.65 pounds of almonds cost $2.20

The statement is True

The point (0.65,2.20) lie to the line of the the graph

User Clarisel
by
5.2k points