Answer:
1) D
2) C
Explanation:
1. The blue algae has an initial mass of 20 kg and doubles its mass every hour. Then after t hours, the mass of blue algae is

2. The green algae has an initial mass of 160 kg and grows at a constant rate of 0.20 kg per minute. Then after t hours (60t minutes), the mass of green algae is

Part I) At t=3:

The mass of green algae has 196-160=36 kg more mass at 3 hours.
Part II) At t=4:

The blue algae has 320-208=112 kg more mass at 4 hours.