Answer:
487.33 K.
Step-by-step explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: PV = nRT.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant.
T is the temperature of the gas in K.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁
P₁ = 5.4 atm, V₁ = 1.0 L, T₁ = 33°C + 273 = 306 K.
P₂ = 4.3 atm, V₂ = 2.0 L, T₂ =??? K.
∴ T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = (4.3 atm)(2.0 L)(306 K)/(5.4 atm)(1.0 L) = 487.33 K.