81.4k views
4 votes
Goofy wants to buy white rice. The store has 4 different sizes of white rice bags: $2.00 for 1 pound, $4.25 for 2 pounds, $9.50 for 5 pounds, and $20.00 for 12 pounds. Which poundage should Goofy buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

20 dollars for 12 pounds.

Explanation:

This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.

The trick is to get everything down to 1 pound.

$2.00

$2.00 per pound. The question is the answer.

$4.25

$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.

$9.50

$9.50 / 5 = $1.90

$20

$20/12 = $1.67 rounded

User Mhmmd
by
5.4k points