161k views
5 votes
A player kicks a soccer ball from ground level and sends it flying at an angle of 30 degrees at a speed of 26 m/s. What is the vertical velocity component of the ball to the nearest m/s?

User Paperjam
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer: 13.0m/s

Step-by-step explanation:

26sin(30)=v in y-direction or vertical direction

v=26m/s*sin(30)=26m/s*(1/2)=13.0m/s

User Rohitverma
by
6.7k points