117k views
4 votes
Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

User BSeitkazin
by
4.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

User Bugsyb
by
4.7k points