218k views
0 votes
Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee.

(A.) $2.10 per cup


(B.) $6.00 per 16 ounces


(C.) $8 per can


(D.) $11 per pound

1 Answer

4 votes

Answer:(B.) $6.00 per 16 ounces

Step-by-step explanation: It's the oz it matters how much ounces it has like it says 16 so 16x6=96 ounces?

User Seldaek
by
5.4k points