80.4k views
4 votes
In 1-4 find unit price 8 pencils for 2.24​

1 Answer

1 vote

Answer:

The units price is
\$0.28 per pencil

Explanation:

we know that

To find the unit price divide the total cost by the total number of pencils

so


(2.24)/(8)(\$)/(pencils)=0.28(\$)/(pencil)

User NeverTrust
by
6.1k points