70.9k views
1 vote
An online retailer sells cans of tennis balls look at the first rule to find the unit rate then use the unit rate to complete the table to show the cost of ordering 100 and 250 cans.

please help as soon as possible.​

An online retailer sells cans of tennis balls look at the first rule to find the unit-example-1
User Trick
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

To find the unit rate, divide total cost by number of cans bought.

$30 / 12 cans = $2.50 per can.

Now multiply the unit cost by the number of cans you want to buy:

2.50 x 100 = $250.00

2.50 x 250 = $625

User Usumoio
by
4.8k points