To find the unit rate, divide total cost by number of cans bought.
$30 / 12 cans = $2.50 per can.
Now multiply the unit cost by the number of cans you want to buy:
2.50 x 100 = $250.00
2.50 x 250 = $625
5.9m questions
7.7m answers